D vitamīns kauliem un muskuļiem

mm

Alla Haduņkina

Dr., interniste, poliklīnika SIA “Via Una”

rudens-2017-saulespuke

Pēdējos gados zinātnieki ir izpratuši, ka daudziem gados vecākiem cilvēkiem ir lielākas grūtības nekā gados jaunākiem tikt galā ar stresa situācijām, piemēram, kāda slimība, nonākšana slimnīcā vai nelabvēlīgi apkārtējās vides un sociālie apstākļi. Veselības stāvokli, kad gados vecāki pacienti ir jūtīgāki un ievainojamāki šādās stresa situācijās, zinātnieki ir nodēvējuši par “trausluma jeb ievainojamības sindromu”. Šim sindromam raksturīgas problēmas, ar kurām saskaras gados vecāki cilvēki, – līdzsvara traucējumi, osteoporoze un palielināts kaulu lūzumu risks, kritieni, muskuļu vājums un palēnināti domāšanas un izziņas procesi jeb kognitīvās funkcijas.

Ņemot vērā, ka gados vecāku cilvēku īpatsvars pasaulē un arī Latvijā arvien palielinās, minētajām problēmām tiek meklēti risinājumi. Kā izrādījās, viens no risinājumiem ir viegli pieejams – D vitamīns. Zinātnieki ir pierādījuši: pazemināts D vitamīna līmenis organismā pārliecinoši ir saistīts ar “trausluma sindromu”! Rakstā apskatīta D vitamīna pozitīvā ietekme uz dažām ar “trausluma sindromu” saistītājām problēmām.

D vitamīns un kauli

Gados vecākiem cilvēkiem ir liels osteoporozes risks, tāpēc notiek kaulu lūzumi. Osteoporozes profilaksei jebkuram, bet jo īpaši pēc 50 gadu vecuma, papildus ir jālieto D vitamīns un kalcijs. Pierādīts, ka pacientiem ar jau diagnosticētu osteoporozi D vitamīna un kalcija papildu lietošana kopā ar osteoporozes medikamentiem uzlabo kaulu minerālo blīvumu un samazina kaulu lūzumu risku.

D vitamīns un muskuļi

Muskuļu darbs jeb saraušanās un atslābšana ir kalcija atkarīgs process, kā arī muskuļu šūnām ir atklātas D vit­amīna piesaistes vietas jeb receptori. Ņemot vērā šos faktus, secināts, ka D vitamīns netieši (uzlabojot kalcija uzsūkšanos) un tieši iedarbojas uz muskuļiem. Papildu D vitamīna lietošana pārliecinoši uzlabo muskuļu spēku!

D vitamīns un līdzsvars

Pierādīts, ka gados vecākiem cilvēkiem ar nepietiekamu D vitamīnu daudzumu organismā ir sliktāks līdzsvars un biežāk novēro nestabilitātes sajūtu, bailes nokrist. Arī šajā gadījumā zinātnieki pārbaudīja, vai D vit­amīna optimālā līmeņa sasniegšana palīdz uzlabot līdzsvaru, un rezultāti bija pozitīvi.

Daudzi gados vecāki cilvēki jūtas trausli un ievainojumi ikdienā – nestabilitātes izjūta, līdzsvara traucējumi, osteoporoze, kaulu lūzumi un samazināts muskuļu spēks traucē justies droši. Pierādīts, ka D vit­amīns var samazināt šīs problēmas!

Konsultējieties ar ārstu par D vit­amīna līmeņa noteikšanu asins analīzēs un piemērotāko D vitamīna devu.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.