Homeopātija – kaulu un locītavu slimību ārstēšanā

mm

Ingūna Vecvagare

Centra Homeopātiskās klīnikas vadītāja, Latvijas Homeopātu asociācijas prezidente

pavasaris-2014-homeopatija

Osteoartrīts, reimatoīdais artrīts un citas locītavu un kaulu slimības mūsu klimatiskajos apstākļos ir vienas no izplatītākajām, un ar tām slimo aptuveni 30% pieaugušo iedzīvotāju. Šīs bieži sastopamās un grūti ārstējamās slimības rada sāpes un izmaiņas locītavās, kā arī invaliditāti. Tādēļ ir ļoti svarīgi apzināties ārstēšanas iespējas, kas var atjaunot veselību.

Mūsdienu materiālajā pasaulē slimību skaidro kā ārējo faktoru iedarbības sekas, piemēram, aukstums, mitrums, baktērijas vai vīrusi, novecošanās. Ja ir faktors, kura dēļ rodas slimība, tad ir arī «pretviela», kas šo slimību izārstēs. Bieži šādam algoritmam arī seko mūsdienu medicīna, aizmirstot daudzos blakus apstākļus un sakarības gan slimību rašanās, gan ārstēšanas aspektos.

Homeopātija, savukārt, ir terapeitiska sistēma, kuras pamatā ir viens galvenais medikamentu izvēles princips – līdzības princips. Tas nozīmē, ka viela, kura veselā organismā ir spējīga radīt noteiktus simptomus, ar vislielāko varbūtību šos pašus simptomus varēs arī ārstēt. Reakcija būs atkarīga ne tikai no ietekmējošās vielas daudzuma, bet arī no rezonanses vai līdzības pakāpes. Jo vairāk slimības pazīmju sakrīt ar ārstnieciskās vielas darbības izpausmēm, jo lielāka varbūtība, ka tieši šī viela iedarbosies uz slimības radītām izmaiņām audos un orgānos. Izvēloties medikamentu pēc līdzības principa, tiek nodrošināta tā mērķtiecīga iedarbība uz patoloģisko perēkli, jo slimie audi uz līdzīgā preparāta iedarbību reaģē ar lielāku jūtību nekā veselie.

Artrītu ārstēšanā izmanto dažādus homeopātiskos preparātus. Lai varētu piemērot vislabāko, ir precīzi un mērķtiecīgi jānoskaidro visas ziņas par slimību – kā sākās, kāds ir sāpju raksturs, kādi apstākļi atvieglo vai pastiprina stāvokli.

Piemēram, preparāts Rhus toxicodendron (indīgais etiķkoks) būs piemērots salīgiem cilvēkiem, kuriem sūdzības pastiprinās naktīs, aukstā un mitrā laikā, miera stāvoklī. Šiem pacientiem sāpes locītavās atvieglo kustības, un bieži traucē ar izteikts stīvums mugurkaulā un locītavās.

Preparāts Bryonia (baltā sētvija) palīdz pacientiem, kuriem sāpes ir asas un caurdurošas, rodas un pastiprinās pie kustībām. Šo preparātu var pielietot arī akūtā situācijā, kad locītavas ir satūkušas un apsārtušas.

Rhododendron (rododendrs) ir efektīvs, ja pacientiem locītavu sāpes saistītas ar laika maiņu, īpaši, ja sūdzības pastiprinās pirms vasaras lietavām un negaisa.

Reimatisma un podagras ārstēšanā, kad pacientiem slimība izmaina sīkās locītavas, liela nozīme ir Ledum (purva vaivariņam). Šis preparāts īpaši piemērots pacientiem, kuriem stāvokli atvieglo aukstuma aplikācijas.

Reimatisma pacientiem, kuriem strauji attīstās locītavu kustību ierobežojumi, tajā skaitā arī mugurkaulā, ārtēšanā var izmēģināt Causticum. Šis preparāts ir piemērots, īpaši, ja pacientiem ir sāpes locītavās un mokoša tirpšanas sajūta.

Vēl viens neaizstājams līdzeklis artrītu ārstēšanā ir Lycopodium (vālīšu staipeknis). Šis ir galvenais podagras ārstēšanas preparāts, kad slimība rada izmaiņas sīkajās locītavas ķermeņa labajā pusē. Jau slimības sākumā pie pirkstu locītavu falangām izveidojas sāpīgi deformējoši mezgliņi. Līdzīgi mezgliņi var būt arī citās ķermeņa daļās, piemēram, labās auss ļipiņā. Lycopodium labi derēs, ja slimība lokalizējas ķermeņa labajā pusē. Pat ja tā ir angīna, kas mēdz attīstīties tikai labajā mandelē, var domāt par ārstēšanu ar Lycopodium.

Gadījumos, kad pacientiem sūdzības ir par vienu locītavu, piemēram, žokļa locītava, ārstēšana labi noder Hecla lava (vulkāna lava). Savukārt, elektriskam sitienam līdzīgas sāpes papēžos var samazināt Phytholacca (fitolaka).

Tā varētu aprakstīt neskaitāmu preparātu raksturīgākos simptomus, bet homeopātiskajā ārstēšanā galvenais ir simptomu kopums, kopējā slimības aina un modalitātes, tāpēc preparāta izvēle jāveic profesionālim.

Homeopātija ir uz dabas likumiem balstīta medicīnas sistēma, kas ārstēšanā ietver visus cilvēka būtības līmeņus, iedarbojoties uz cilvēku kopumā.

Jāatzīmē, ka homeopātiskās ārstēšanas priekšroka ir individuāla pieeja katram pacientam. Homeopātijā izmanto tikai dabā eksistējošas vielas – minerālus, metālus, nemetālus, gāzes, dzīvnieku valsts produktus, augus, kā arī slimību produktus. Tikai dabā esošajās vielās var rast izveseļošanās avotu, jo cilvēks ir daļa no kopējās makrokosmosa sistēmas, un organismā notiekošie procesi ir analogi dabā notiekošajiem, tāpēc arī ir iespējams līdzības likums.

Homeopātiju padara īpašu un atšķirīgu arī tas, ka ārstēšanā tiek pielietotas mazas devas vai preparāti tiek lietoti lielos atšķaidījumos. Šim nolūkam preparāta izejviela tiek īpaši apstrādāta, lai iegūtu šķīstošu substanci un pēc tam pēc speciālas standartizētas sistēmas notiek atšķaidīšanas un dinamizācijas process, kā rezultātā viela zaudē savas toksiskās īpašības, bet iegūst ārstnieciskās. Preparātu sagatavošanas veids un medikamenta izvēles principi padara homeopātiju atšķirīgu no jebkuras citas ārstnieciskas sistēmas, tajā skaitā arī tautas medicīnas un fitoterapijas.

Esiet veseli!

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.