Kas nepieciešams kaulu un locītavu veselībai?

mm

Jekaterina Āboliņa

Dr., žurnāla “Kaulu Veselība” atbildīgā redaktore

pavasaris-2018-biezpiens

Kalcijam ir liela nozīme visu orgānu sistēmu darbībai. Galvenā nozīme kalcijam ir kaulu un zobu veselība, jo kalcijs veido kaulaudu pamatmasu. Kauli ir galvenā kalcija rezerve organismā. Nepietiekamas uzņemšanas ar uzturu vai vielmaiņas traucējumu gadījumā kalcijs iziet no kauliem, lai nodrošinātu tā funkcijas citur, kā rezultātā kauli kļūst trauslāki. Kalcijs palīdz uzturēt sirds veselību, uzturot normālu sirds ritmu; centrālās nervu sistēmas darbību, nodrošinot impulsu pārvadi pa nervu šķiedrām; kopā ar citiem mikroelementiem palīdz regulēt asinsspiedienu; veicina K vitamīna darbību, uzturot normālu asinsreci, kā arī nodrošina pareizu šūnu darbību visos līmeņos.


pavasaris-2018-saule

D vitamīns ir taukos šķīstošs vitamīns, kas veicina kalcija, fosfora un magnija vielmaiņu organismā, nodrošinot veselu kaulu un zobu veidošanos. Tas stimulē šūnu augšanu un nobriešanu, kā arī veicina normālu imūnās sistēmas darbību. Tāpat D vitamīns kontrolē insulīna izdalīšanos aizkuņģa dziedzerī un nodrošina normālu nervu sistēmas darbību.


pavasaris-2018-brokoli

K vitamīns arī ir taukos šķīstošs vitamīns. Tas nodrošina pareizu asins reces sistēmas darbību, veicinot asins recēšanu un dzīšanas procesus. Kaulos tas nodrošina osteokalcīna pārveidošanos tā aktīvajā formā, kas atbild par kaulu veidošanās un mineralizācijas procesiem. Tāpat K vitamīns piedalās nieru darbībā, kavējot oksalātu akmeņu veidošanos nierēs, kā arī daudzos citos vielmaiņas procesos visā organismā.


pavasaris-2018-apelsinii

C vitamīns ir spēcīgs antioksidants, ko var iegūt tikai ar pārtiku, jo organismā tas netiek sintezēts. C vitamīnam ir nozīme kolagēna sintēzē; tas veicina kalcija vielmaiņu kaulos, regulējot osteoblastu un osteoklastu darbību; palīdz nodrošināt nervu impulsu pārvadi; veicina imūnās sistēmas darbību, kā arī nodrošina visu organisma šūnu apvalku sintēzi un pareizu enerģijas patēriņu šūnās.


pavasaris-2018-rieksti

Mangānam ir daudzveidīgas funkcijas cilvēka organismā. Tas palīdz normālai nervu sistēmas un imūnās sistēmas, kā arī muskuļu darbībai, pastiprina insulīna iedarbību, piedalās hormonu sintēzē, veicina glikozes un lipīdu vielmaiņu, citu vitamīnu (B, C, E) uzsūkšanos. Liela loma mangānam ir organisma augšanas laikā, nodrošinot normālu kaulaudu, saistaudu un skrimšļaudu veidošanos.


pavasaris-2018-formula

Glikozamīni ir aminopolisaharīdi, no kuriem sastāv locītavu audi, bet visvairāk to ir skrimšļaudos. Papildus glikozamīnu lietošana nodrošina labāku skrimšļaudu atjaunošanos, samazina to noārdīšanos, ka arī veicina vielmaiņas procesus skrimšļos.


pavasaris-2018-viela

II tipa kolagēns ir dabīgais proteīns, kuru var atrast visos organisma saistaudos – cīpslās, saitēs, skrimšļos, kā arī ādā. Papildus lietojot II tipa kolagēnu kombinācijā ar glikozamīniem un C vitamīnu, uzlabojas locītavu skrimšļu veselība; šī kombinācija palīdz mazināt locītavu sāpes un uzlabot pacientu kopējo dzīves kvalitāti.

Pēc Starptautiskā Osteoporozes fonda materiāliem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.