Sarkopēnija – kā to izvērtēt, un kā to noteikt

mm

Ingvars Rasa

Dr., endokrinologs, Latvijas Osteoporozes un kaulu metabolo slimību asociācijas prezidents, Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca stacionārs Gaiļezers

rudens-2016-sarkopenija

Muskuļu izdilšana jeb sarkopēnija (grieķu val.: sarx – gaļa, penia – samazinājums) ir bieži sastopama gados vecākiem pacientiem – tai raksturīga samazināta muskuļu masa un spēks. Muskuļaudus veidojošo šūnu jeb miocītu skaits visu mūžu paliek nemainīgs kopš piedzimšanas, savukārt miocītu izmērs var palielināties vai samazināties dažādu iemeslu dēļ. Sarkopēnijas gadījumā muskuļu šūnas samazinās izmērā un līdz ar to muskuļu kopējais šķērsgriezuma laukums un spēks samazinās.

Muskuļu masu un spēku ir būtiski izvērtēt, jo sarkopēnijas rezultātā palielinās kritienu risks un kaulu lūzumu risks, kas bieži saistīts ar osteoporozi!

Muskuļu masu un spēku var izvērtēt, izmantojot dažādus radioloģiskos izmeklējumus (piemēram, datortomogrāfiju, magnētiskās rezonanses izmeklējumu, ultrasonoskopiju, osteodensitometriju) un veicot, piemēram, piecelšanās testu (piecas reizes pēc kārtas, cik ātri vien iespējams, bez roku palīdzības jāpieceļas no krēsla sēdus stāvokļa stāvus).

Bet viens no veidiem, kā pacienti var paši izvērtēt sarkopēnijas risku, ir atbildot uz šiem jautājumiem.

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.