Uzturs pirms un pēc operācijas

mm

Diāna Fridrihsone

SIA “Nutricia” medicīnas vadītāja

pavasaris-2017-uzturs

Zinātnieki ir pierādījuši, ka tas, ko jūs ēdat pirms un pēc operācijas, var paātrināt operācijas (piemēram, locītavu endoprotezēšanas gadījumā) brūces sadzīšanu un samazināt tās iekaisuma reakciju.

Pareizās uzturvielas 1–2 nedēļas pirms operācijas un pēc operācijas var palīdzēt stiprināt imūno sistēmu un veicināt ātrāku atveseļošanos pēc operācijas. Pirms jebkuras operācijas (sākot ar iepriekšējās dienas vakaru) parasti ir atļauts dzert tikai dzidrus šķidrumus. Sekojiet ārsta norādījumiem par uztura uzņemšanu pirms plānotās operācijas un pēcoperācijas periodā!

Kāda ir imunitātes nozīme pēcoperācijas periodā?

Imūnā sistēma ir atbildīga par organisma aizsargspējām, piemēram, par aizsardzību pret baktērijām, kas var izraisīt pēcoperācijas infekciju brūcē. Kad jūs saslimstat, imunitāte palīdz ātrāk atveseļoties. Imunitāte arī ir atbildīga par iekaisuma reakciju, kas ir nepieciešama brūču sadzīšanai. Pirms operācijas imūno sistēmu var stiprināt ar uzturu, uzņemot vajadzīgās vielas.

Kāda ir antioksidantu loma?

Antioksidanti ir vitamīni (A, E, C), minerālvielas (cinks, selēns) un citas vielas, ko mēs uzņemam ar uzturu. To uzdevums ir saistīt kaitīgos brīvos radikāļus, kas var traucēt imūnās sistēmas darbībai. Lielākā daļa augļu (piemēram, tomāti, dzērvenes, citrus­augļi, brokoļi un rieksti) un dārzeņu ir lielisks antioksidantu avots.

Kāda ir olbaltumvielu loma?

Olbaltumvielas ir izejmateriāls audu reģenerācijas jeb atjaunošanās laikā. Piemēram, arginīns ir aminoskābe, kas ir īpaši svarīga brūču dzīšanas laikā, jo īpaši daudz arginīna ir nepieciešams audu reģenerācijas procesā. Pirms operācijas ir svarīgi nodrošināt organismu ar pietiekamu olbaltumvielu daudzumu. Ēdiet zivis, liesu sieru vai olas, kas ir labs olbaltumvielu avots. Ja jūs esat veģetārietis, iekļaujiet diētā sojas pienu, mandeles, zemesriekstus un lazdu riekstus.

Kādus produktus nelietot?

Iekaisuma reakciju pastiprina produkti, kas satur rafinēto cukuru, piesātinātās taukskābes (piemēram, trekna gaļa), transtauksābes (ko satur, piemēram, komerciālie cepumi un kūkas) un alkohols. Šos produktus nav ieteicams lietot pirms operācijas.

Ko darīt, ja slimības dēļ organisms ir novājināts?

Ja slimības dēļ cilvēks kādu laiku ir ēdis maz un ir pat samazinājies svars, pirms operācijas ir īpaši svarīgi nodrošināt organismu ar nepieciešamajām vielām, kas būs svarīgas, atkopjoties pēc operācijas.

Risinājums ir medicīniskā uztura produkti (piem., Cubitan), kas ir izveidoti ar mērķi nodrošināt pacientam nepieciešamās uzturvielas viegli uzņemamā un sagremojamā formā. Medicīniskā uztura produkti ir piemēroti lietošanai arī pēc operācijas, jo palīdz veicināt ātrāku brūču dzīšanu, nodrošinot brūču dzīšanai nepieciešamos elementus (olbaltumvielas, antioksidantus – E, C vitamīnu, cinku) un arginīnu. Medicīniskā uztura produkti nesatur konservantus, tie ir veidoti uz piena bāzes un papildināti ar visām cilvēka organismam nepieciešamajām uzturvielām tā, lai nodrošinātu pilnvērtīgu sastāvu.

Vakarā pirms operācijas parasti ir rekomendēts uzņemt saliktos ogļhidrātus saturošus dzērienus (piem., preOp, kas ir dzidrs dzēriens, kas satur maltodekstrīnu un mikroelementus), kas mazina bada sajūtu, uzlabo pašsajūtu, palīdz normalizēt glikozes vielmaiņu un dod nepieciešamo enerģiju operācijas dienā.
Svarīgi ir atcerēties, ka vienmēr jākonsultējas ar ārstu, māsu vai farmaceitu pirms medicīniskā uztura izmantošanas.

Vairāk informācijas par medicīniskā uztura produktiem mājas lapā www.nutriciamedical.lv

You may also like...

Leave a Reply

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.